Sekce » Písmo
Tengwar pro češtinu i slovenštinu
05.02.2011 [09:57], Quen, Písmo, komentováno 0×
Kdysi jsem už na starých stránkách Quenyalambë vyvěsil návrh na český pravopisný mód fëanorského písma (viz na těchto stránkách část první a druhá). Psal jsem, že by bylo pěkné mít jednotný pravopis pro oba jazyky bývalého Československa. Na tuto úpravu přišla řeč letos na Tolkienconu; a díky Tauriel nyní mohu předložit společný československý mód.
Eldarská kaligrafie – část třetí
27.09.2010 [19:49], Quen, Písmo, komentováno 1×
Předcházející dvě části textu o psaní fëanorských písmen se zabývaly psacími nástroji a základními tvary písmen. Je tedy na čase chopit se písátka, pokud možno takového, které zanechává v různých směrech různě silnou stopu; a dát se do psaní. V této části se budeme zabývat písmeny základními.
Eldarská kaligrafie – část druhá
03.09.2010 [18:51], Quen, Písmo, komentováno 0×
Psaní se člověk pochopitelně nenaučí, aniž by zkoušel psát. Dříve ale, než namočíme pero, si pořádně prohlédneme Tolkienova písmena. V tomto článku bude řeč o základech jejich tvarů, o jejich rozměrech a proporcích.
Eldarská kaligrafie – část první
17.08.2010 [14:55], Quen, Písmo, komentováno 2×
V tomto článku se nebudeme rýpat v pravopisných módech tengwar, nýbrž se zaměříme na vlastní psaní. Tengwar jsou písmem vhodným ke kaligrafickému zpracování a Tolkien jimi psal opravdu krásně. (Latinkou psal taky krásně, ale často byl problém to po něm luštit.) Začneme tím, že si řekneme něco o psacích nástrojích.
Tengwar pro češtinu – část druhá
16.08.2010 [11:01], Quen, Písmo, komentováno 0×
Druhá polovina textu o pravopisu pro zápis češtiny tengwami se bude zabývat už jednotlivými písmeny. Úkolem je přiřadit fëanorským písmenům české hlásky -- či spíše naopak hláskám písmena, neboť nejde o to, využít každý znak, nýbrž zapsat všechny hlásky.
Tengwar pro češtinu – část první
15.08.2010 [12:00], Quen, Písmo, komentováno 0×
Třebaže nemám žádnou zvláštní potřebu psát ve svém rodném jazyce elfími tengwami, už delší dobu přemýšlím o tom, jak by se to dalo dělat. Aneb jak sestavit pravopis, aby uspořádání hlásek a písmen bylo smysluplné a ve stejném duchu jako Tolkienovy módy pro elfí jazyky. V této části článku uvedu úvahy, které mě vedly k mému navrhovanému uspořádání. Konkrétní obsazení tabulky potom přidám ve druhém dílu článku.