Sekce

Slovník česko–quenijský

0 A B C Č D E F G H CH I J K L M

PDF Papír A4 Papír A5 Obrazovka

Kořenovník

0 A B D E G 3 I J K L M N Ñ O P R S T U W

rejstřík A–M N–S Š–Ž

PDF Papír A4 Papír A5 Obrazovka

Hledat

Přihlásit

Už. jméno:

Heslo:


Registrace

Sekce » Lexikum

Quenijská konverzace na cestách

Tento článek je určen všem, kteří při vandrování, putování a bloudění neustále naráží na Vznešené elfy a je jim fakt líto, že si s nimi nemohou popovídat ani o nejzákladnějších věcech nebo se jich zeptat na cestu. Uvádí se zde nějaká ta slovní zásoba využitelná v tomto tematickém okruhu, a gramatika, na kterou se cestou natrefí. Text byl původně napsán vloni v létě jako stručná konverzační příručka na akci, kde byla jedním z úředních jazyků quenijština.

Slovní zásoba z PE18

Soubor publikovaných textů J. R. R. Tolkiena se zásluhou vydavatelů stále rozrůstá. Posledním přírůstkem je Parma Eldalamberon osmnáctá (informace na stránkách Elvish Linguistic Fellowship). Větší část tohoto svazku zabírá Tengwesta Quenderinwa, Tolkienův spis o historické gramatice elfích jazyků, menší pak předlotrovské vývojové stádium tengwar aplikované na angličtinu.

Život a probuzení

JaroPři přepisování slovníkových hesel jsem narazil na neuspořádaný chuchvalec slov v položce „probuzení“ a okolních položkách. Jsou to quenijská slova vypsaná z Qenya Lexiconu, Etymologií i pozdějších Tolkienových písemností. Velmi podobný chuchvalec se nachází u hesla „život“. Všechno začíná na coi- nebo cui-. U obou skupin mám poznámku o určité úpravě, ale než jsem to všechno do slovníku opsal, všechna příbuzná slova jsem si prošel, abych se o vhodnosti té úpravy přesvědčil.

Oheň a dřevo

OheňZde se budeme zabývat slovní zásobou z oboru ohně a dřeva. Proč toto spojení? Není to kvůli prosté asociaci dřeva s hořením, nýbrž kvůli jednomu kořenu z QL, v němž se zvukově i významově obě tyto skupiny propojují a bez nějž by slovní zásoba „ohnivá“ ani „dřevěná“ nebyla kompletní.

 

Číslovky v quenijštině

Číslovky (notessi) jsou slovní druh vyjadřující počet. Počítání má obvykle nějaký systém spočívající v zavedení řádů, jež označují počet jednotlivých mocnin číselného základu. Základem je obvykle desítka, neboť člověk stejně jako elf má na rukou deset prstů. Elfové používali kromě desítkové soustavy ještě dvanáctkovou, která podle Příběhu o probuzení [WJ] vychází z počtu elfů v jednotlivých skupinách u Cuiviénenu.

1